
Analiza techniki biegu
Pamiętaj: właściwe dopasowanie techniki biegu do aktualnych możliwości Waszego organizmu to wydajniejszy bieg, przy jednoczesnym zminimalizowaniu wystąpienia kontuzji.
Bieg to świetna metoda aktywności sportowej z kilku powodów: brak kosztów, nie potrzebuje specjalnych obiektów sportowych, nie potrzebuje specjalistycznej nauki żeby ją uprawiać. Ale czy na pewno samo bieganie jest zdrowe dla wszystkich? W naszym odczuciu niekoniecznie. Jest wiele schorzeń które są przeciwskazaniem do tej aktywności ruchowej. Ale nawet pomijając osoby z urazami to musimy sobie zdawać sprawę z tego że nawet teoretycznie zdrowy biegacz po kilku latach treningu nabawi się kontuzji która wyeliminuje go z treningu jeśli będzie źle biegał.
Co to znaczy źle biegać?
Czasami wydaje się, że biegniemy poprawnie, ciężko trenujemy a efektów w postaci poprawy wyników nie ma. Często wpływ na to ma zła technika biegu która pokonywanie dużych dystansów może doprowadzić dodatkowo do poważnych kontuzji. Największym zagrożeniem będą: bieganie na piętach (zbyt duże kroki), stawianie stopy na podłożu ze znacznym wyprzedzeniem bioder (tzw. overstride), zbyt niskie unoszenie kolan, brak pracy ramion (wpływa na kołysanie bioder). Wielkim zagrożeniem są również asymetrie ciała wywołane: różnicą w długości kończyn, osłabieniem którejś z kończyn z powodu przebytych urazów lub chorobą zwyrodnieniową stawów. Najpopularniejsze urazy skutkujące niewłaściwą techniką biegu to: kolano biegacza, chondromalacja rzepki, zespół gęsiej stopy, przeciążenia kręgosłupa, zmęczeniowe złamanie kości śródstopia lub podudzia, tendinopatia ścięgna Achillesa i rozcięgna podeszwowego Wychwycenie tych elementów samemu jest praktycznie niemożliwe.
Dlatego zapraszamy do Seliga Sport Clinic & Spa gdzie skonsultujesz się z naszymi fizjoterapeutami i trenerami oraz przeprowadzisz analizę techniki biegu która składa się z testu trwającego ok. godziny (na bieżni lekkoatletycznej lub elektrycznej w zależności od pogody) który oceni takie wartości jak biomechanikę, technikę oraz symetrię ciała. Następnie na podstawie tego testu dostaniesz graficznie opracowaną analizę wraz z sugestiami dzięki którym będziesz miał możliwość skorygowania swojej techniki. Pamiętaj: właściwe dopasowanie techniki biegu do aktualnych możliwości Waszego organizmu to wydajniejszy bieg, przy jednoczesnym zminimalizowaniu wystąpienia kontuzji.